Již potřetí se žáci ZŠ Osecká 315 zapojili do celostátního projektu organizace Post Bellum Příběhy našich sousedů. Projekt vznikl v roce 2001 s cílem zdokumentovat klíčové momenty 20. století prostřednictvím příběhů pamětníků. Učí tak zapojené děti naslouchat starší generaci, pracovat s dobovými materiály a zajímat se o nedávnou historii. Tým ve složení Kristýna Němčáková, Tereza Koláčková, Veronika Muchová, Tereza Zamazalová a Jan Polák zpracoval příběh lipenské osobnosti, pana Tomáše Hradílka. O panu Hradílkovi vznikl medailonek, žáci sepsali jeho životopis, natočili a v Českém rozhlase Olomouc za pomoci profesionála vytvořili tříminutovou reportáž. Vznikla také série fotografií ze života pana Hradílka a závěrečná prezentace. S tou tým vystoupil 18. března ve Velké Bystřici. Kulturní dům Nadační v tento den přivítal sedm týmů z Olomoucka, Prostějovska a Přerovska. První řada patřila těm nejdůležitějším – sedmi pamětníkům. V sále dále zasedli zástupci zúčastněných měst, škol a další hosté. I když přehlídka příběhů nebyla soutěžní, seděla v sále také tříčlenná porota, složená z odborníků na komunikaci, média, pedagogiku a historii, která hodnotila samotné prezentace, vystoupení týmů i již vložené materiály na webových stránkách. Na našem projektu ocenila porota množství natočeného materiálu, dobových fotografií i využití dostupných novinových a internetových článků. Samotná prezentace byla hodnocena jako TOP. Tým měl kromě promítané prezentace připraveno její představení spolu s rekvizitami a v jeho podání zazněla i známá Modlitba pro Martu. Děkujeme panu Hradílkovi, že se s námi podělil o svůj životní příběh a přišel nás do Velké Bystřice podpořit.
Na celý náš projekt se můžete podívat na webových stránkách:
https://www.pribehynasichsousedu.cz/olomoucko-prostejovsko-a-prerovsko/olomoucko-prostejovsko-a-prerovsko-2025-2026/hradilek-tomas/