V říjnu minulého roku se připojila naše škola k celostátnímu projektu Post Bellum – Příběhy našich sousedů. Příběhy našich sousedů jsou o setkávání generací, učí zapojené děti zajímat se o vyprávění lidí se zkušenostmi s pohnutými dějinami 20. století. Děti mají za úkol natočit celoživotní vzpomínky pamětníka ze svého sousedství a zpracovat je do příběhu, který dokáží vyprávět dál svému okolí. Příběh mohou natočit jako rozhlasovou nebo video reportáž a dále zpracovat libovolnou formou. Při vzájemném setkávání dochází k ničím nenahraditelnému přenosu životních zkušeností z generace na generaci. Žáci získávají zkušenosti s dokumentaristickou prací, účastní se mediálních workshopů, aby dokázali sesbírané informace zpracovat do krátkého příběhu.
Náš tým ve složení Terezie Grammerová, Karolína Kulhánková, Adéla Pikonská, Jana Horáková, Alena Kamená, Lukáš Mořkovský a Martin Karbas požádal o důvěru paní Jarmilu Musilovou a od listopadu jsme společně připravovali natáčení rozhlasové reportáže. V listopadu proběhlo samotné natáčení s paní Musilovou v jejím rodném domě a vznikla tak hodinu a půl dlouhá nahrávka, ve které zazněla spousta zajímavých momentů z jejího bohatého života.
Zároveň jsme se domluvili na lednovém focení a besedu ve škole, protože paní Musilová měla v zásobě ještě velkou spoustu příběhů. Bohužel zasáhly smutné okolnosti a paní Musilová nás na konci prosince opustila. O to víc jsme se pustili do práce s cílem uctít co nejdůstojněji její památku.
Máme za sebou workshop ve studiu Českého rozhlasu Olomouc, kde jsme s profesionálním redaktorem natočili tříminutovou rozhlasovou reportáž sestříhanou z vyprávění paní Musilové. Čeká nás ještě hodně práce – medailonek, životopis, fotodokumentace a hlavně příprava samotné prezentace životního příběhu paní Jarmily Musilové na přehlídku podobných projektů, která se uskuteční v březnu v Prostějově. Věříme, že nás paní Musilová na dálku kontroluje a všechno se nám povede.