ZŠ Osecká 315, Lipník nad Bečvou

Ač se druhý květnový týden nesl především v duchu silných poryvů větru, prudkého deště  a řeky hrozily svým vylitím, nic z toho nemohlo zkazit náladu žákům a učitelům Základní školy Osecká 315. V těchto nevlídných dnech (14.- 16. 5.2014) totiž hostili účastníky setkání projektu Comenius „Práce s dr.EUOz“. Do školy zavítali studenti a učitelé z partnerských škol z Polska, Německa, Belgie, Chorvatska a Turecka, aby se společně věnovali jak přípravě pololetní zprávy o práce projektu, tak aktivitám spojeným přímo s tématem spolupráce, kterým je první pomoc a zdravý životní styl. Ve škole proběhla řada workshopů, jejichž vedení se ujali studenti Zdravotnické školy z chorvatského Zadaru. Studenti všech zúčastněných škol se tak dozvěděli, jak se postarat o člověka stiženého různými typy poranění a také jak správně pečovat o své zdraví.

Zástupcům škol se dostalo přijetí u starosty města, pana ing. Miloslava Přikryla, který se zajímal o mezinárodní spolupráci a její konkrétní výsledky.

Volný čas, byť značně ovlivněný nepříznivým počasím, trávili hosté spolu s našimi učiteli a žáky především poznáváním krás Lipníku a jeho okolí. Hosté byli nadšeni vzhledem našeho města, obrovský obdiv si získal zámecký park se stromem „Opičákem“ a střešní zahradou a slovy chvály se nešetřilo ani na adresu kovářských prací, které zdobí Lipník na téměř každém kroku.

Rovněž výlety do nedalekého okolí – návštěva Teplic nad Bečvou a jeskyní a prohlídka  Olomouce – se setkaly s nadšením a především studenti uvítali večerní turnaj v bowlingu.

Po třech dnech, které utekly jako voda, nastal čas loučení. Všichni zúčastnění si odnesli spoustu vzpomínek a krásných zážitků, ale také plánů do dalšího roku spolupráce. Ta bude pokračovat setkáním v polském Starogardu Gdańském již v říjnu.

                                                                                 Regina Lutková